My Cart

معیار، رضایت شماست

My Cart

گروه صنعتی
تفاوت نایلون و نایلکس

فرق و تفاوت نایلون و نایلکس؛ دقیق‌تر بدانید!

فهرست مطالب

متأسفانه، تفاوت نایلون و نایلکس برای بسیاری از افراد مشخص نیست. یعنی بسیاری از افراد، نایلون و نایلکس را یکسان می‌پندارند. اما این دو محصول دو کالای متفاوت با دو ساختار فیزیکی و شیمیایی مجزا از هم هستند. برای همین در این مقاله قصد داریم، ضمن بررسی تفاوت نایلون و نایلکس، کاربرد هر کدام را برایتان بنویسیم.

نایلون چیست؟ بررسی مزایا و کاربردها

نایلون یکی از مصنوعات ساخت بشر است که در همه دنیا از آن استفاده می‌شود. این ماده برای اولین‌بار در سال 1935 توسط والاس کاروتزر در پژوهشگاه دوپونت آمریکا تولید شد.

نایلون یک پلیمر مصنوعی است که از تغییر در ساختار پلی‌اتیلن به دست می‌آید. پلی‌اتیلن به دلیل خاصیت گرمانرم بودن، زمانی که در معرض حرارت قرار می‌گیرد، تغییر شکل داده و به نایلون تبدیل می‌شود. امروزه نایلون را تنها به‌عنوان کیسه‌های پلاستیکی می‌شناسند؛ درحالی‌که کاربرد نایلون بسیار متنوع بوده است و حوزه‌های پزشکی، صنایع فضایی، ساختمانی، بسته‌بندی و… از  جمله صنایعی هستند که از نایلون استفاده می‌کنند. دلیل چنین استفاده‌ گسترده‌ای، خواص ویژه نایلون است.

اگر بخواهیم مزایای نایلون را برای شما بنویسیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. مقاومت کشسانی بالا
 2. ضد آب و رطوبت
 3. منعطف بودن
 4. تغییر شکل با کمترین نیرو
 5. مقاوم در برابر گسیختگی
 6. عمر طولانی
 7. قابل‌بازیافت

بیشتر بخوانید: کاربرد انواع نایلون در صنایع مختلف

علاوه بر مزایای گفته شده، تولید نایلون بسیار ساده است و راه‌اندازی خط تولید نایلون با کمترین هزینه امکان‌پذیر است. برای همین امروزه با آنکه همه می‌دانند نایلون و نایلکس در طبیعت، خودبه‌خود بازیافت نمی‌شوند؛ اما به دلیل مزایای بی‌شمار، این محصول، همچنان در صدر جدول تولیدات جهانی قرار دارد.

نایلکس چیست؟

قبل از اینکه تفاوت نایلون و نایلکس را بررسی کنیم، نیاز داریم تعریف نایلکس را نیز بدانیم. نایلکس یکی دیگر از مصنوعات پلاستیکی است که ظاهری مانند نایلون داشته و در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود. متأسفانه در حال حاضر اکثر افراد تفاوت نایلون و نایلکس را نمی‌دانند و تصور مشابهی از هر دو دارند. اما این دو ماده، دو ساختار متفاوت از یکدیگر دارند. نایلکس نیز مانند نایلون، دارای خواص و مزایای منحصربه‌فردی است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحمل وزن بالا
 • ضد نور
 • کشسانی بسیار زیاد
 • جذب رطوبت

هرچند نایلون و نایلکس دارای دو خاصیت و ساختار متفاوت هستند؛ اما شباهت نایلون و نایلکس بسیار زیاد است و همین سبب می‌شود در بسیاری از موارد از هر دو کالا استفاده شود.

انواع نایلکس

انواع نایلون و نایلکس

درست است با خانواده نایلون آشنا شدیم؛ اما قبل از مقایسه نایلون با نایلکس، نیاز است چند نکته درباره انواع نایلون و نایلکس بدانیم. اولین نکته که باید اشاره کرد طیف محصولاتی است که می‌توان با نایلون تولید کرد. نایلون می‌تواند به شکل فیلامنت یا به شکل یک فیلم نایلکس باشد. آنچه ما در این مقاله صحبت می‌کنیم همه کالاها به جز فیلامنت یا الیاف نایلونی است.

نایلون یا نایلکس حاصل یک پروسه است که در چند کارخانه تولید می‌شود. در واقع نایلون یا نایلکس یک ماده پلاستیکی است که ساختار پلیمری دارد و حاصل ترکیب دو ماده به نام پلی‌اتیلن و پلی‌آمید است. برای تولید نایلون یا نایلکس ابتدا باید پلیمرها به شکل گرانول ایجاد ‌شوند و بعد با ارسال گرانول‌ها به کارخانه تولید نایلکس یا نایلون، ما شاهد رول نایلون خواهیم بود. بعد از آن است که محصولات نایلونی تولید خواهند شد که اگر بخواهیم انواع آن را مثال بزنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • انواع پاکت‌های فروشگاهی
 • انواع شیرینگ
 • سلفون
 • پلاستیک تبلیغاتی
 • سفره یکبار مصرف

موارد ذکر شده تنها گوشه‌ای از انواع نایلون و نایلکس است و کالاهای بیشتری وجود دارد که در حال حاضر خارج از بحث ما است.

نحوه تشخیص نایلون از نایلکس

برای تشخیص نایلون از نایلکس چند راه مشخص وجود دارد. اولین و بهترین روش تشخیص تفاوت نایلون و نایلکس، توجه به ظاهر آنهاست.

 1. نایلون شفاف است. اگر نایلون را روبروی چشم بگیرید، طرف دیگر تقریباً واضح و قابل دید است؛ اما نایلکس این‌گونه نیست. نایلکس ظاهری مات دارد.
 2. نایلون در زمان فشرده‌شدن صدایی از خود بروز نمی‌دهد؛ اما اگر نایلکس را در دستان خود مچاله کنید، صدای فشرده‌شدن را می‌شنوید.
 3. نایلون اگر کشیده شود، در نقطه گسیختگی پاره می‌شود، اما نایلکس این‌گونه نیست و اگر کشیده شود در نقطه گسیختگی پاره نمی‌شود و به شکل یک نخ باریک ظاهر می‌شود. اگر دقت کرده‌ باشید، وقتی از مغازه‌ها یا سوپرمارکت‌ها خرید می‌کنید، دسته پاکت با قراردادن جنس سنگین، باریک می‌شود؛ اما پاره نمی‌شود. در واقع این پاکت‌ها، نایلکس هستند.

آنچه اشاره شد؛ هم نحوه تشخیص و هم تفاوت نایلون و نایلکس، البته از روی ظاهر این دو کالاست. اما این کالاها، تفاوت‌های دیگری نیز دارند که به آنها اشاره می‌شود.

بیشتر بخوانید: تفاوت نایلون و پلاستیک

بررسی موارد تفاوت نایلون و نایلکس

یکی از نکاتی که نباید فراموش کرد، تفاوت نایلون و نایلکس سلفون است. سلفون یکی از مواد منشعب از پلی‌پروپیلن‌هاست که با کمی تفاوت در ترکیب و شیوه تولید، به کالایی برای بسته‌بندی تبدیل می‌شود که به آن سلفون می‌گوییم. یکی از پرکاربردترین سلفون‌ها، سلفون استرچ است که در صنایع بسته‌بندی، به‌خصوص بسته‌بندی پالت از آن استفاده می‌شود.

نایلون، نایلکس و سلفون سه کالای متفاوت در بازار محصولات پلاستیکی هستند که ما هر روز با آنها سروکار داریم. بررسی بیشتر این محصولات، موارد زیر را روشن می‌سازد:

 • نایلون یا نایلکس، در ترکیب ساختار پلی‌پروپیلن با هم تفاوت دارند. نایلون از پلی‌اتیلن سبک و نایلکس از پلی‌اتیلن سنگین تولید می‌شود.
 • پروسه تولید نایلون و نایلکس تقریباً یکسان است؛ اما نایلکس را می‌توان در ضخامت‌های متفاوت تولید کرد؛ اما نایلون صرفاً در ضخامت کم، امکان تولید دارد.
 • چاپ روی نایلون با استفاده از مواد براق انجام می‌شود؛ برای همین چاپ روی نایلون با جلوه بیشتری خود را نشان می‌دهد. اما در چاپ روی نایلکس، به دلیل کدر بودن، از مواد رنگی pvc استفاده می‌شود.
 • نایلون و نایلکس شعله‌ور نمی‌شوند؛ اما ذوب می‌شوند که دمای ذوب نایلون از نایلکس بیشتر است.
فرق نایلون و نایلکس

جمع‌بندی

نایلون نام یک ماده پتروشیمی است که در مدل‌های نایلون 6 و نایلون 66 تولید می‌شود. اما در جامعه به طور خاص به پاکت‌های پلاستیکی نایلون یا نایلکس گفته می‌شود. در واقع تفاوت نایلون و نایلکس نیز به همان موارد پاکت‌ها و محصولات پلاستیکی اشاره دارد.

امروزه شرکت‌های زیادی نایلون و نایلکس را مقایسه می‌کنند. اگر به محصولات کنار خود نگاه کنید، تفاوت نایلون و نایلکس را متوجه می‌شوید. کافی است یک پاکت تبلیغاتی، یک کیسه‌فریزر و یک رول سفره یکبار مصرف برداشته و باتوجه‌به موارد گفته شده در این مقاله، تفاوت نایلون و نایلکس را به‌خوبی مشاهده کنید.

اشتراک گذاری:

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی‌ها