My Cart

معیار، رضایت شماست

My Cart

گروه صنعتی
کاربرد نایلون در صنایع مختلف

کاربرد نایلون در صنایع مختلف + بررسی 8 صنعت پایه

فهرست مطالب

شاید از زمانی که برای اولین بار در نیمه اول قرن بیستم میلادی، بشر موفق شد پلیمر نایلون را کشف کند؛ علی رغم زمان زیادی که سپری شده، هیچ چیز نتوانسته جایگزین آن شود.

علت این موضوع را باید به طور دقیق بررسی کرد اما قبل از هر چیزی بهتر است کمی علمی‌تر به نایلون نگاه کنیم.

نایلون از خانواده پلیمرهاست. پلیمرها را باید مواد بزرگ مولکول نامید. استفاده از پلیمرها به ویژه در عصر حاضر بسیار افزایش پیدا کرده و بازار این موضوع به حدی داغ است که حتی مهندسین مواد و متالوژی هم سراغ آن رفته‌اند.

اما نایلون نوعی پلیمر است که برای اولین بار به جای ابریشم به بازار عرضه شد. این پلیمر از نوع سبکی از پلی اتیلن ساخته شده و به دلیل ویژگی‌های خاص خود توانسته نقش زیادی را در بازار داشته باشد و در صنایع مختلف به کار گرفته شود.

اما بهتر است بیشتر از این درباره چیستی نایلون حرف نزنیم؛ چون همه ما اگرچه نتوانیم آن را به شکل علمی تعریف کنیم؛ می‌دانیم که نایلون چیست. بهتر است سریع‌تر سراغ کاربرد نایلون در صنایع مختلف و خواص کاربرد نایلون برویم و مهم‌ترین کارکردهای آن را واکاوی کنیم.

دستگاه تولید نایلون PLK

مزیت‌ها و خواص نایلون چیست؟

در ابتدا گفتیم که نایلون نقش مهمی در بازار دارد و کاربرد نایلون در صنایع مختلف بسیار زیاد است؛ اما علت این موضوع چیست؟

در پاسخ می‌توان خیلی کوتاه گفت کارایی بالا و قیمت مقرون به صرفه! مفهوم قیمت مناسب مشخص است اما بگذارید منظورمان از کارایی بالا را بیشتر توضیح دهیم.

1- استحکام و مقاومت زیاد

شاید به کار بردن واژه‌هایی مثل استحکام برای نایلون کمی عجیب به نظر برسد اما حقیقت این است که استحکام و مقاومت در برابر فشار و نیرو، امری نسبی است. همانطور که وقتی یک سازه ماکارونی، وزنی شصت کیلویی را تحمل می‌کند، می‌گوییم مقاومت آن بالاست؛ اما اگر همین وزن شصت کیلویی باعث شکستن فولاد شود؛ تعجب خواهیم کرد.

با همه این تفاسیر باید گفت نایلون در برابر پاره شدن الیاف سازنده آن مقاومت بسیار زیادی دارد. احتمالا شما هم دیده‌اید که بار زیادی درون انواع نایلون قرار می‌گیرد و این ماده به خوبی می‌تواند بدون گسیختن، از پس تحمل نیروی وارد شده بر خود، بربیاید.

2- منعطف بودن

بیاید به همان مثال قبل که قرار گرفتن بار زیادی درون انواع نایلون نایلکس را پیش کشیدیم، برگردیم. احتمالا بارها مشاهده کرده‌اید که وقتی وزن قرار گرفته درون کیسه‌های نایلونی بیش از مقاومت آن‌ها می‌شود چه اتفاقی می‌افتد.

نایلون کش می‌آید و با این انعطاف از پاره شدن جلوگیری می‌کند. انعطاف را باید یکی از عوامل اصلی در رونق کاربرد نایلون در صنایع مختلف دانست.

خواص و کاربرد نایلون

3- مقاومت در برابر فرسایش و ساییدگی

فرسایش، فرآیندی است که حتی سنگ‌ها را به زانو در می‌آورد؛ اما نکته جالب و یکی از اصلی‌ترین دلایل کاربرد نایلون در صنایع مختلف، به خصوص صنایع بستهبندی، مقاومت بالای آن در برابر سایش و فرسودگی است.

4- نایلون ترک نمی‌خورد!

از دیگر مواردی که باید در لیست مزایای نایلون به آن اشاره کرد این است که کمتر دیده شده که جسمی از جنس نایلون ترک بخورد. علت این موضوع را باید در مواد سازنده و بافت پلیمری نایلون‌ها جستجو کرد و البته این مورد یکی از دلایل اصلی محبوبیت نایلون در نزد اهالی صنعت و کاربرد نایلون در صنایع مختلف شده است.

5- مقاومت در برابر رطوبت و آب

توضیح این موضوع نیاز به حرف‌های پیچیده و علمی ندارد. تنها به یاد بیاورید که چند بار آب روی کیسه پلاستیکی شما ریخته و بعد از آن چه اتفاقی افتاده است؟

6- نفوذناپذیر مثل نایلون

نایلون در برابر حلال‌های صنعتی مثل تیتر وهم مقاومت مناسبی دارند و شاید همین موضوع باعث شده است تا کاربرد نایلون در مشاغل مختلف به خصوص صنایع که با این گونه از مواد سر و کار دارند، به شدت افزایش پیدا کند.

کاربرد نایلون در ۸ صنعت مهم

به نظر می‌رسد به اندازه کافی به مزایا و ویژگیهای نایلون پرداختیم و حالا وقت آن است که کاربرد نایلون در صنایع مختلف و به طور خاص هشت صنعت مهم را بررسی کنیم.

در حقیقت کاربرد انواع نایلون را نمی‌توان دارای حد و مرز دانست اما ما در این بخش به مهم‌ترین کاربردهای نایلون در صنایع مختلف می‌پردازیم.

1- صنایع بسته‌ بندی، گزینه‌ای عالی

به این فکر کنید که چند درصد از کالاهایی که همین امروز از سوپرمارکت خریده‌اید با نایلون بسته بندی شده بودند. در حقیقت نایلون را باید اصلی‌ترین ماده مورد استفاده در صنایع بسته بندی دانست و علت این موضوع هم ویژگی‌های خاص آن است که در بخش قبل به آن پرداختیم.

همچنین نوعی از نایلون‌ها که به آنها نایلون حباب‌دار هم می‌گویند و هوا را در خود حبس کرده‌اند، با یکی از اصلی‌ترین اهداف صنعت بسته بندی، یعنی محافظت از محصول مطابقت کاملی دارند.

علاوه بر این انواع نایلون شیرینگ با ظاهر جذاب خود می‌توانند علاوه بر حفاظت از کالا، ظاهر جذابی هم برای محصول رقم بزنند.

امروزه می‌بینیم که فروش انواع نایلون بسته بندی از چسبی گرفته تا پالت بند رونق زیادی پیدا کرده است.

کاربرد نایلون در صنایع مختلف

2- صنایع کشاورزی، با نایلون کنترل کنید!

کشت گلخانه‌ای باعث شده تا ما در همه فصول سال همه میوه‌ها را در بازار ببینیم اما نباید از نقش نایلون در رقم خوردن این اتفاق غافل شد.

حضور نایلون در کشاورزی را باید از جمله کاربرد نایلون در مشاغل مختلف دانست. نوعی از نایلون که مثل پارچه روی سقف گلخانه‌ها قرار می‌گیرد؛ علاوه بر عبور دادن نور از خود که برای کشاورزی امری ضروری است؛ امکان کنترل دما و رطوبت به عنوان دو عامل اساسی در این صنعت برای کشاورز فراهم می‌کند.

این موضوع باعث شده تا تقاضا برای خرید نایلون گلخانه در سال‌های اخیر به بالاترین حد خود برسد و فروش نایلون کیلویی یا متری رونق زیادی داشته باشد.

یا مثلاً نوعی دیگر از نایلون تحت عنوان پایلون مالچ وجود دارد که به عنوان سطح زیر کشت به کار می‌رود و باعث می‌شود مصرف آب به حداقل میزان ممکن برسد.

نایلون‌های محافظ و ضد عفونی کننده خاک هم وجود دارند که در مواقع نیاز روی خاک کشیده شده و از رطوبت و مواد معدنی آن مراقبت می‌کنند.

3- پرورش دام، ذخیره‌سازی نوین!

در قدیم معمولا از سیلوها برای نگهداری مواد مورد نیاز دام و طیور استفاده می‌شد و این سیلوها از مصالح ساختمانی ساخته می‌شدند تا اینکه دامداری هم به یکی از صنایعی تبدیل شد که نایلون در آن کاربرد زیادی دارد.

البته کاربرد نایلون در صنایع مختلف و به طور خاص دامداری به همین حد محدود نیست. بسیاری از دامداران ترجیح می‌دهند از نایلون برای تفکیک فضاهای داخل دامداری خود استفاده کنند. علت این موضوع هم هزینه پایین و البته امکان مشاهده هر بخش و عبور نور از نایلون است. معمولا از انواع نایلون متری برای این موضوع استفاده می‌شود.

4- صنایع غذایی؛ حفظ کیفیت

خواص نایلون را به یاد بیاورید و بعد ببینید که این خواص تا چه اندازه برای محافظت از مواد غذایی مفید هستند.

شاید توجه نکرده باشید اما هر مرغی که تا به امروز آن را خریده‌اید؛ داخل بسته بندی نایلونی قرار داشته یا بسته بندی های نان هم ویژگی مشابهی دارند.

یا انواع بسته بندی دوغ و شیر در بسته‌های نایلونی را به یاد بیاورید.

در ادامه بیان کاربرد نایلون در صنایع مختلف باید گفت که نقش نایلون در جهت حفظ کیفیت مواد غذایی مختلف، غیر قابل انکار است.

5- پزشکی، همه چیز استرلیزه شده

جلوگیری از عفونی شدن تجهیزات پزشکی در محیط بیمارستان، در حفظ سلامت بیماران بسیار مهم است. همین موضوع باعث تا نایلون با توجه به ویژگی‌های محافظت کننده خود؛ به یکی از مهم ترین اجزای تهیه لوازم و تجهیزات پزشکی تبدیل شود.

6- نایلون در صنایع آرایشی و بهداشتی

برای بررسی کاربرد نایلون در صنایع مختلف باید حتماً از صنعت تولید و عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی نیز سخن گفت.

با توجه به حساسیت تولیدات این صنایع، ضد عفونی بودن و محافظت کامل از آنها بسیار مهم است و حقیقت هم این است که برای چنین مواردی، گزینه‌ای بهتر از نایلون را پیدا نخواهید کرد.

مثلا برای محافظت از انواع پودرها از ساشه نایلونی استفاده می‌شود یا نایلون‌های زیپ کیپ که در صنعت داروسازی و تولید لوازم آرایشی کاربرد فراوانی دارند.

نایلون برای مواردی مثل در قوطی‌های استوانه‌ای کپسول یا بسته بندی دستمال کاغذی یا پوشک هم کاربرد دارد.

7- بازاریابی و تبلیغات، کجا بهتر از نایلون!

در ادامه بررسی کاربرد نایلون در صنایع مختلف به بازاریابی و تبلیغات می‌رسیم. یکی از اصول اولیه در این صنعت این است که شما در معرض دید قرار بگیرید و کجا بهتر از نایلون!

نایلون علاوه بر این که می‌تواند ظاهری بسیار شیک به بسته بندی شما بدهد، مثلا نایلون شیرینگ، می‌تواند همانند تبلیغات تلویزیونی نام شما را به هر کجا ببرد.

فرض کنید نام شما روی یک نایلکس باکیفیت و شیک درج شده و افراد احتمالا بارها از آن برای جابجا کردن وسایل خود استفاده کرده‌اند. این یعنی علاوه بر این که خود فرد با نام برند شما روبرو شده، این برند را بارها و به صورت رایگان به تمام افرادی که در اطراف او حضور داشته‌اند نشان داده است.

کاربرد انواع نایلون

8- صنعت پوشاک

نایلون می‌تواند به عنوان بخشی از لباس شما به کار گرفته شود. احتمالا بارها لباسی با الیاف نایلونی پوشیده‌اید بدون این که بدانید. معمولا نایلون برای تولید جوراب‌ها، ساق‌ها و … به کار می‌رود.

هر جا پای تولید لباس‌های جذب و تنگ در میان باشد و به تولید این نوع لباس نیاز داشته باشیم؛ مثل شلوار یوگا، حرف از پارچه با الیاف نایلونی به میان می‌آید.

جمع بندی

در انتها می‌توان گفت که کاربرد نایلون در صنایع مختلف بسیار متنوع است و علت این تنوع هم مزایا و خواص جذاب نایلون است که باعث می‌شود بتوان کارکردهای مختلفی را برای آن در نظر گرفت.

اگر قصد خرید انواع نایلون برای استفاده در صنایع و مشاغل مختلف را دارید، با کارشناسان فروش برند ممکن (واحد تولید نایلون گروه صنعتی plk ) تماس حاصل بفرمایید.

برند ممکن به عنوان اولین واحد گروه صنعتی plk، فعالیت خود را از سال 1376 آغاز نموده و همواره سعی داشته با بهره‌گیری از دانش و تکنولوژی روز، نیازهای اقشار مختلف صنعت‌گران به انواع نایلون و نایلکس را برطرف نماید و امروز با ۲۷ سال سابقه تولید مفتخریم که اعلام کنیم تولیدات خود را به ۵ کشور جهان صادر می‌نماییم.

ما در گروه صنعتی plk، انواع نایلون و نایلکس ساده، نایلون گلخانه، نایلون شیرینگ، روپالتی، نایلون رنگی، نایلون دورنگ، نایلون چند لایه، نایلون عریض، نایلون حبابدار، فیلم استرچ ورا با توجه به نیاز مشتری با بهترین کیفیت، تولید و عرضه می‌نماییم.

فروش انواع نایلون پلاستیک

سوالات متداول

  • انواع نایلون چیست؟

انواع نایلون را می‌توان بسته به کاربرد آن، به دسته‌های بی‌شماری مثل نایلون نان، نایلون گلخانه، نایلون شیرینگ،روپالتی، نایلون رنگی، فیلم استرچ و… تقسیم بندی کرد‌.

  • قیمت نایلون کیلویی چقدر است؟

با توجه به این که کیفیت تولید نایلون روی قیمت آن تاثیر زیادی دارد؛ نمی‌توان رقم خاصی را برای این موضوع بیان نمود.

  • نایلون در چه صنایعی کاربرد دارد؟

نایلون در بسیاری از صنایع به‌خاطر ویژگی‌های خاص آن استفاده می‌شود. از جمله می‌توان به کشاورزی، دامداری، پزشکی، بازاریابی، بسته بندی و … اشاره کرد.

  • از کجا میتوانم نایلون باکیفیت و اقتصادی تهیه کنم؟

برند ممکن گروه صنعتی plk آماده است تا تمام نیازهای شما را به انواع نایلون و نایلکس، به شکلی سریع و با ارائه محصولاتی باکیفیت و اقتصادی برآورده کند.

اشتراک گذاری:

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی‌ها