My Cart

معیار، رضایت شماست

My Cart

گروه صنعتی
بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون

بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون+ نگاهی به 4 دستگاه چاپ نایلون مهم

فهرست مطالب

بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون یکی از سرفصل‌های مهمی است که تولیدکنندگان نایلون باید به آن اشراف داشته باشند. چاپ روی نایلون یکی از مهم‌ترین موارد تکمیلی در صنعت محصولات پلاستیکی است که امروزه به کیفیت و ویژگی‌های آن بسیار توجه می‌شود. ما در این مقاله ضمن بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس و نایلون، انواع ماشین‌آلات چاپ را معرفی و معایب و مزایای هرکدام را بیان کرده‌ایم.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک و محصولات نایلونی در این مقاله یکسان فرض شده است و منظور از پلاستیک، پاکت‌های تبلیغاتی است که مشتریان فروشگاه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

چاپ روی نایلون چیست؟

قبل از بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون، بهتر است تعریفی از این عملیات داشته باشیم و به شکل تخصصی بیان کنیم به چه کاری، چاپ روی نایلون گفته می‌شود.

چاپ روی نایلون یک پروسه تکمیلی است که طی آن محصولات پلاستیکی بدون طرح، داخل ماشین‌آلات مخصوص چاپ قرار گرفته و بعد از طی پروسه‌ای، دارای طرح و رنگ متفاوت می‌شوند. به این پروسه که معمولاً نیاز به دستگاه چاپ نایلون دارد؛ چاپ روی نایلون گفته می‌شود. 

نکته مهم که تولیدکنندگان، قبل از شروع کار باید به آن توجه کنند، بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک است؛ زیرا خرید یک ماشین نامتناسب با محصول تولیدی (نایلون یا نایلکس) می‌تواند کل سرمایه آنها را از بین ببرد.

چرا بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون مهم است؟

مهم‌ترین نکته در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون به اهمیت خود چاپ برمی‌گردد. زمانی که شما از مفهومی به نام چاپ روی نایلکس یا نایلون صحبت می‌کنید، بدون هیچ مقدمه‌ای، ذهن شما روی پلاستیک‌های فروشگاهی متمرکز می‌شود.

بزرگان تبلیغات از دهه نود متوجه نکته مهمی شدند که اگرچه ما به پلاستیک‌های فروشگاهی و برند روی آن توجه نمی‌کنیم؛ اما نام و شعار برند به شکل ناخودآگاه در ذهن ما ثبت می‌شود و بار دیگر هرجایی طرح یا لوگوی برند را مشاهده کنیم، ذهن ما با آن آشنا خواهد بود و متوجه آن خواهد شد. از همین رو بزرگان تبلیغات به این نکته اشاره دارند که چاپ نایلون باید به بهترین شکل و کیفیت انجام شود تا مشتری همواره شما را به‌خاطر بسپارد. آنها به تولیدکنندگان توصیه می‌کنند ضمن بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون، کار خود را با بهترین دستگاه انجام دهند تا کیفیت کار متمایز و ویژه شود.

بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون

خوشبختانه امروزه بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون پلاستیکی به‌واسطه انواع دستگاه چاپ کار ساده و آسانی شده است. اما همین سادگی باعث نمی‌شود کیفیت کار نیز یکسان و عالی باشد. بسیار مهم است که شما ضمن بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک، بهترین دستگاه را انتخاب کنید و کار چاپ را با بهترین کیفیت انجام دهید.

در این مقاله ما تلاش کرده‌ایم ضمن بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس مهم‌ترین آنها را برای شما بیان کنیم.

1- دستگاه چاپ فلکسو

اولین نوع ماشینی که در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون به آن می‌پردازیم دستگاه چاپ فلکسو است. این دستگاه در حال حاضر خط مقدم ماشین‌آلات چاپ بوده و در بازار انواع مختلف چینی و ایرانی آن را می‌توان خریداری کرد.

فلکسوگرافی یک روش مدرن در صنعت چاپ است. در این روش با استفاده از صفحات فتوپلیمری عملیات چاپ انجام می‌شود. منظور از صفحات فتوپلیمری کلیشه‌های منعطفی هستند که بر روی غلتک‌های دستگاه چاپ فلکسو بسته می‌شود و با استفاده از جوهر، چاپ روی نایلون انجام می‌شود.

در واقع روش کار با دستگاه چاپ فلکسو به شکل تغذیه رول نایلون به دستگاه و انتقال طرح به سطح محصول است. برای این کار در ابتدا رول نایلون روی دستگاه بسته می‌شود و از مسیر غلتک‌ها یا ایستگاه چاپ عبور داده می‌شود. دستگاه دارای دو تا شش غلتک چاپ است که هر کدام روی یک مخزن رنگ در حال دوران هستند. بعد از آنکه رول نایلون باز شد با یک سرعت ثابت از مسیر غلتک‌ها عبور می‌کند. هر کدام از غلتک‌ها دارای یک کلیشه هستند که رنگی ثابت را روی نایلون چاپ می‌کنند. به طور مثال اگر شما یک نایلون شش رنگ بخواهید باید یک ماشین فلکسو شش غلتک داشته باشید تا بتوانید شش رنگ متفاوت را روی آن چاپ کنید. همیشه در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون به تعداد رنگ دستگاه توجه کنید. هرچه دستگاه امکان چاپ رنگ بیشتری داشته باشد شما سفارش بیشتری از مشتری خواهید داشت.

چاپ فلکسو اندیکا

شرکت اندیکا سازنده انواع دستگاه‌های نایلون، توانسته است ماشین فلکسو با امکان چاپ محصولات نایلونی در ۲، ۳، ۴ و ۶ رنگ را به بازار عرضه کند. یکی از ویژگی ماشین‌آلات اندیکا تولید دستگاه با عرض‌های مختلف است. وجود ماشین با عرض ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰ و ۱۳۰ در یک کارخانه؛ آن شرکت را به قطب چاپ محصولات پلاستیکی در منطقه تبدیل خواهد کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس و نایلون با مشاوران ما در اندیکا تماس بگیرید تا همکاران ما کامل‌ترین اطلاعات را به شما درباره این دستگاه‌ها به شما بدهند.

2- دستگاه چاپ هلیو

در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون به یکی دیگر از شیوه‌های چاپ به اسم چاپ هلیو می‌رسیم. فرایند چاپ در این ماشین مانند چاپ فلکسو است با این تفاوت که برای چاپ لوگو روی نایلون، طرح روی غلتک‌های چاپ حکاکی می‌شوند که هزینه بسیار گزافی را برای تولید روی دست مشتری باقی می‌گذارد. اما باید در بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک به این نکته اشاره کرد که چاپ هلیو بیشتر برای محصولات پلاستیکی و در تیراژ بالا است و کمتر برای محصولات نایلونی استفاده می‌شود.

دستگاه چاپ هلیو

3- دستگاه چاپ سیلک اسکرین

یکی دیگر از روش‌ها یا ماشین‌آلاتی که در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون به آن می‌پردازیم؛ دستگاه چاپ سیلک اسکرین است. این دستگاه که به چاپ دستی نیز معروف است یک ماشین ساده است که از یک شابلون و یک غلتک فشاری تشکیل شده است. با هر فشار غلتک روی شابلون، نایلون یا پاکت پلاستیکی طرح شابلون را به روی خود می‌گیرد. این ماشین به شکل اتوماتیک و دستی در بازار خریدوفروش می‌شود. اگر در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس به جمع‌بندی خرید دستگاه چاپ سیلک اسکرین رسیدید، حتماً ماشین اتوماتیک را خریداری کنید.

دستگاه چاپ سیلک اسکرین

4- دستگاه چاپ دیجیتال

آخرین دستگاهی که در بررسی انواع چاپ نایلون به آن می‌پردازیم ماشین چاپ دیجیتال است. این دستگاه چاپ شباهت زیادی با دستگاه فلکسو و هلیو دارد و حتی بسیاری در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس، آن را معادل چاپ فلکسو می‌دانند. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که چاپ دیجیتال یک نوع چاپ است که بیشتر برای رول‌های نایلون با ظرافت کم استفاده می‌شود و بدون استفاده از غلتک و با کمک جوهرافشان در حرارت بالا چاپ انجام می‌شود. جوهر چاپ روی نایلون از رنگ‌های استاندارد بوده و باید برای آن از رنگ CMYK  استفاده کرد.

مقایسه بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک

برای کامل‌کردن بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون در این بخش به مقایسه این دستگاه‌ها با یکدیگر در جدول زیر می‌‌پردازیم.

مقایسه بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس و نایلون
نوع دستگاه چاپ نایلون
دستگاه/عملکرددستگاه چاپ فلکسودستگاه چاپ هلیودستگاه چاپ سیلک اسکریندستگاه چاپ دیجیتال
قیمتنسبتاً گرانگران‌تر از دستگاه‌های دیگرارزانهم قیمت ماشین فلکسو
کیفیتعالیعالیکیفیت پاییننسبتاً خوب
میزان تولیدمناسب تیراژهای متوسط به بالاتنها برای تیراژهای بسیار زیادتیراژ کم و چاپ دستیتیراژ نسبتاً زیاد
راندمان۱۰۰%۸۰ تا ۱۰۰%کمتر از ۵۰%۶۰ تا ۸۰%
تعداد رنگتا ۶۲ تا ۱۵۱ تا ۲بی‌نهایت رنگ
هزینه نگهداریکمکمنزدیک به صفربالا
مناسب چه محصولیچاپ روی نایلون بسته‌بندی و تبلیغاتیچاپ روی نایلون تبلیغاتیچاپ روی نایلون رنگی و ماتچاپ روی نایلون فریزر و..

بررسی مزایا و معایب هر دستگاه چاپ

برای کامل‌کردن مقاله بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون، باید مزایا و معایب هر کدام از ماشین‌آلات را نیز بیان کرد.

–  مزایای دستگاه چاپ فلکسو

 • کیفیت چاپ: در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس باید به این مورد اشاره کرد که یکی از بهترین کیفیت چاپ روی نایلون و نایلکس مربوط به دستگاه فلکسو است. این دستگاه، چاپ را به شکل full hd انجام داده و جزئیات طرح به‌درستی روی محصول نشان داده می‌شود.
 • سرعت تولید: به دلیل سرعت دورانی غلتک‌ها حول محور سیلندر که با یک موتور اینورتور در حال حرکت است سرعت تولید در این ماشین بسیار بالاست.
 • هزینه تولید: در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون بسیار مهم است در کنار کیفیت بالای چاپ هزینه تولید در این دستگاه کم باشد تا مشتری برای چاپ محصول خود هزینه کمتری بپردازد. دستگاه فلکسو یکی از کمترین هزینه‌های تولید را دارد.
 • مقاومت بالا: کارشناسان در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس به این نتیجه رسیده‌اند که به دلیل اینکه جوهر چاپ روی نایلون در ماشین فلکسو از رنگ‌های استاندارد است؛ برای همین مقاومت چاپ در برابر رطوبت، حرارت و کشیدگی بسیار بالا است.

– معایب دستگاه چاپ فلکسو

به گفته کارشناسان متخصص در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس و نایلون تنها عیب این ماشین تعویض شابلون در زمان تغییر چاپ طرح روی نایلون است که همین امر توقف دستگاه را بالا می‌برد.

–  مزایای دستگاه چاپ هلیو

از جمله ماشین‌آلاتی که در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس باید به مزایای آن اشاره کرد ماشین چاپ هلیو است.

 • امکان طراحی متنوع: در چاپ هلیو شما می‌توانید حتی سایه‌روشن چاپ لوگو روی نایلون را به‌راحتی انجام دهید.
 • مدت‌زمان خشک‌شدن مرکب چاپ: در ماشین فلکسو و همچنین ماشین هلیو، جوهر چاپ روی نایلون، سریع خشک می‌شود. اما کارشناسان در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون به این مورد رسیدند که سرعت خشک‌شدن در ماشین هلیو بیشتر از ماشین فلکسو است.
 • امکان چاپ روی سطوح متفاوت: در بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک باید به مزیت ماشین هلیو اشاره کنیم که می‌تواند حتی روی سطوح پلاستیکی نیز چاپ شود.

– معایب دستگاه چاپ هلیو

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بررسی انواع دستگاه چاپ نایلون اشاره کرد معایب ماشین هلیو است. این دستگاه دارای عیوب زیر است:

 • نمونه‌گیری گران: مشتری در بررسی انواع دستگاه چاپ برای نایلکس یک نمونه چاپی برای خود می‌خواهد که این کار هزینه زیادی دارد. زیرا شما باید یک نمونه کار طراحی کنید تا نظر مشتری را جلب کنید.
 • نیاز به اپراتور ماهر: اگر اپراتور در بستن سیلندرهای دستگاه دقت نکند حروف به شکل سیاه چاپ می‌شود.
 • قیمت گران تولید: به دلیل بستن غلتک‌های مخصوص، هزینه چاپ بسیار زیاد می‌شود و برای هر مشتری چاپ هلیو مناسب نیست.
 • استفاده از مرکب‌های وابسته به حلال که قیمت چاپ را در این دستگاه بالا می‌برد.

مزایای چاپ سیلک

اگر بخواهیم  در بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک به‌درستی مزایای دستگاه چاپ سیلک اسکرین را برشماریم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قیمت مناسب: دستگاه چاپ روی نایلون برای دستگاه سیلک اسکرین، کمتر از هر دستگاه دیگری است.
 • مناسب برای تیراژهای پایین: امکان تولید برای تیراژهای پایین وجود دارد؛ برای همین مشاوران کارآفرینی در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون برای کسانی که قصد راه‌اندازی کار خانگی را دارند بهترین دستگاه چاپ روی نایلون را ماشین سیلک اسکرین می‌دانند.

– معایب دستگاه چاپ سیلک اسکرین

در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس نوبت به معایب دستگاه چاپ سیلک اسکرین است که معایب آن عبارت‌اند از:

 • راندمان بسیار کم دستگاه
 • امکان چاپ با یک یا دورنگ
 • تولید بسیار کم
 • نیاز به اپراتور برای دستگاه‌های دستی
 • کیفیت کم محصول تولیدی

–  مزایای دستگاه چاپ دیجیتال

بسیار مهم است که در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون به این نکته واقف باشیم که مزیت‌های هر دستگاه می‌تواند شرایط کاری ما را تغییر دهد. مثلاً اگر شما مقدار کمی قرار است برای خرید دستگاه هزینه کنید یک دستگاه چاپ سیلک اسکرین برای شما نسبت به دیگر ماشین‌ها اولویت خواهد بود. برای همین نمی‌توان گفت کدام مزیت موجب برتری یک دستگاه برای شما می‌شود؛ چرا که این شرایط کاری شماست که مزیت‌ها را برتری می‌دهد. اما مزایای دستگاه چاپ دیجیتال به شرح زیر است:

 • برای کارهای سطح نازک مناسب است.
 • سرعت دستگاه بالاست.

– معایب دستگاه چاپ دیجیتال

 • انتخاب مرکب و چاپ آن کار دشواری است.
 • قیمت دستگاه زیاد است.
 • هزینه تعمیرات آن بالاست.
 • برای تیراژهای بالا، مقرون‌به‌صرفه نیست.

انتخاب دستگاه مناسب برای چاپ روی نایلون

در قسمت قبلی مقاله بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس و نایلون، به این مطلب اشاره کردیم که شرایط شما نشان می‌دهد کدام دستگاه برای شما مناسب است. اگر شما مشتری زیاد که تیراژ بالا سفارش می‌دهد یا یک مشتری بزرگ دارید که ثبت سفارش سالانه‌اش را با شما فیکس می‌کند، خرید ماشین چاپ هلیو یک گزینه مناسب برای شما خواهد بود. اما اگر چنین شرایطی ندارید باید به سراغ دستگاه‌های دیگر بروید.

بسیاری از بزرگان در بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک به تولیدکنندگان توصیه می‌کنند خرید ماشین فلکسو را در دستور کار خود قرار دهند؛ به‌خصوص ماشین‌های ۶ رنگ فلکسو که امکان تولید پلاستیک تبلیغاتی با تنوع طرح بسیار بالا را به شما می‌دهند.

دستگاه فلکسو سرعت تولید بالایی دارد و به دلیل استفاده از شابلون، هزینه چاپ را برای مشتری پایین می‌آورد. توجه کنید در دستگاه چاپ هلیو، طرح روی سیلندر، حکاکی می‌شود که همین کار، هزینه چاپ را برای مشتری اضافه می‌کند. اما چاپ فلکسو طرح روی شابلون انجام می‌شود و فقط باید شابلون روی ماشین بسته شود که این کار ساده‌تر و راحت‌تر از ماشین هلیو است.

فاکتور مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، اپراتور کمتر در زمان چاپ با ماشین فلکسو است. شما با یک یا دو اپراتور می‌توانید یک دستگاه را اداره کنید؛ اما در ماشین هلیو حداقل ۴ اپراتور برای کار با دستگاه نیاز دارید.

هرچند دستگاه چاپ اسکرین سیلک و دیجیتال، مزایای عالی دارند و امکان تولید با آنها وجود دارد؛ اما بهتر است افرادی که به شکل حرفه‌ای وارد این کار می‌شوند از انتخاب این دو ماشین خودداری کنند. کارشناسان اندیکا به شما پیشنهاد می‌کنند با خرید یک دستگاه چاپ فلکسو ۶ رنگ، کیفیت و سرعت چاپ را برای خط تولید و چاپ نایلون خود تضمین کنید.

دستگاه چاپ فلکسو ۶ رنگ

نکات مهم در انتخاب دستگاه چاپ روی نایلون

در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون و خرید ماشین باید به پرسش‌های زیر پاسخ داد تا بهترین ماشین را انتخاب کرد.

 1. چه مقدار هزینه برای خرید کنار گذاشته‌ایم؟
 2. در منطقه کاری ما چه نوع مشتری بیشتر به سمت ما می‌آید. آیا در این منطقه فروشگاه‌هایی حضور دارند که چاپ عکس روی نایلون را درخواست کنند؟
 3. برآورد از تعداد سفارش در سال چه مقدار است؟
 4. در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس بسیار مهم است بدانیم چند رقیب در منطقه داریم و دستگاه‌های خط تولید آنها چه ماشین‌هایی است؟ آنها امکان چاپ با چندرنگ یا چه عرضی را دارند؟
 5. سازنده دستگاه چاپ روی نایلون چه شرکتی است؟ آیا این شرکت خدمات پس از فروش هم دارد؟ یا به فرض مانند اندیکا که امکان خدمات پس از تولید و فروش را هم دارد، می‌تواند سرویس تعمیرات را در کمترین زمان فعال کند؟

کاربردهای چاپ روی نایلون

آنچه تا اینجای کار در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون متوجه شده‌ایم از ماشین‌های چاپ برای زدن طرح و لوگو روی پلاستیک‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود. اما این تنها موارد استفاده نیست و کاربردهای دیگری نیز استفاده از این ماشین‌ها دارد.

 • چاپ طرح روی کارتن‌های ظریف: ماشین چاپ سیلک و هلیو
 • چاپ روی نایلون مات شیرینگ: ماشین فلکسو
 • چاپ روی نایلون حباب‌دار: دستگاه سیلک اسکرین و ماشین چاپ فلکسو
 • چاپ روی نایلون بسته‌بندی: دستگاه فلکسو

نتیجه‌گیری

در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلکس متوجه شدیم، انواع ماشین در این صنعت وجود دارد و شما بسته به نوع کار خود می‌توانید ماشین مناسب را انتخاب کنید. اما مهم است که برای این کار یک تیم بازاریابی قوی در کنار شما باشد تا بتواند علاوه بر جذب مشتری، بازار را برای شما تحلیل کند. ما در گروه پلاست لاله کاشان، علاوه بر ساخت ماشین‌آلات چاپ توسط برند اندیکا، این امکان را فراهم کرده‌ایم که به مشتریان خود بهترین راهکار برای بازاریابی و مشاوره در زمینه کارآفرینی ارائه دهیم.

سؤالات متداول

 • چگونه می‌توانم از چاپ روی نایلون برای تبلیغات استفاده کنم؟ در بررسی انواع دستگاه چاپ روی پلاستیک و محصولات مشتق‌شده متوجه شدیم؛ شما می‌توانید با استفاده از یک ماشین چاپ و شابلون که طرح برند یا شعار تبلیغاتی شما روی آن طراحی شده است؛ تبلیغات خود را روی پلاستیک‌های فروشگاهی انجام دهید.
 • چه نوع نایلونی برای چاپ مناسب است؟ بسته به کار شما دارد؛ اگر شما در صنعت بسته‌بندی هستید؛ نایلکس بیشتر برای شما مناسب است و اگر فروشگاه دارید استفاده از نایلکس و نایلون برای شما مناسب خواهد بود. مهم است که در بررسی انواع دستگاه چاپ روی نایلون بدانید چه محصولی با چه ظرافتی امکان تغذیه به ماشین شما را دارد.

اشتراک گذاری:

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی‌ها