My Cart

معیار، رضایت شماست

My Cart

گروه صنعتی
چالش های تولید نایلون

مشکلات تولید نایلون در ایران چیست؟ + بررسی 8 مشکل مهم تولید نایلون

فهرست مطالب

مشکلات تولید نایلون چیست؟ و چرا یک سرمایه‌گذار قبل از ورود به این صنعت باید از این مشکلات آگاه باشد؟

مجموعه پلاست لاله کاشان در طول سال‌ها فعالیت خود شاهد بوده است که بسیاری از افراد تنها به این دلیل که شنیده‌اند تولید نایلکس و نایلون سودآور است، وارد این صنعت شده‌اند و زمانی با چالش‌های تولید نایلون آشنا شده‌اند که کار از کار گذشته بوده است؛ برای همین ما تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را با مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات تولید نایلون آشنا کرده و بگوییم برای رهایی از این چالش‌ها چه کاری باید انجام  دهید؟

مهم‌ترین مشکلات تولید نایلون چیست؟

یکی از مشکلاتی که برای نوشتن این‌گونه مقالات وجود دارد؛ بازگویی درست و شفاف مشکلات است. توجه داشته باشید که اگر شما مشکلات را بیش از آنچه هست، نشان داده یا بازگو کنید، موجب ناامیدی و رهاکردن کارآفرین برای ایجاد کارخانه تولید نایلون است؛ حال‌آنکه بازار محصولات پلاستیکی بسیار سودآور و تضمین شده است. اگر هم مشکلات را ساده‌تر از آنچه هست بازگو کنید، شما سرمایه‌گذار را فریب داده و باعث ضرر و زیان او می‌شوید؛ برای همین نیاز است شما تمام مشکلات را به‌درستی و عین واقعیت بازگو کنید. مهم‌ترین مشکلات در این بازار عبارت است از:

 • تأمین نقدینگی
 • اخذ مجوز تولید نایلون
 • خرید دستگاه تولید نایلون
 • تأمین مواد اولیه
 • هزینه انرژی
 • حضور رقبای گسترده در بازار
 • خرید دستگاه چاپ نایلون
 • آلایندگی و مشکلات محیط زیستی
 • هزینه جاری کارخانه
 • هزینه بازاریابی و فروش محصول

همه مشکلات بالا مسائل مهمی هستند؛ اما در این مقاله به مهم‌ترین آنها اشاره کرده و نشان می‌دهیم برای رفع این چالش‌ها چه کاری باید انجام داد.

مشکلات تولید نایلون

1- تأمین نقدینگی خط تولید نایلکس یا نایلون

هر سرمایه‌گذاری برای ایجاد خط تولید، نیاز به تأمین نقدینگی دارد. متأسفانه در سال‌های اخیر روند تغییر قیمت‌ها بسیار زیاد بوده است و به‌راحتی نمی‌توان در جستجوی مقالات، میزان سرمایه لازم برای تولید نایلون را پیدا کرد.

توصیه ما به شما برای تأمین نقدینگی، خواندن قوانین بانکی برای دریافت وام و مراجعه به اتاق‌های صنایع محل تأسیس کارخانه است.

 

2- گرفتن مجوزهای لازم برای تولید نایلون

یکی دیگر از مشکلات تولید نایلون؛ گرفتن مجوزهای لازم برای این کسب‌وکار است. شما باید بدانید تولید نایلکس یا نایلون، یکی از مشاغلی است که نیاز به مجوزهای زیادی دارد. به طور مثال به دلیل کثرت مشاغل تولیدی در این صنف، برندهای بسیاری در ایران نام خود را ثبت کرده‌اند و شما باید ابتدا یک نام مناسب برای خود انتخاب کنید که قبلاً ثبت نشده باشد. مجوز دیگری که باید برای اخذ آن تلاش کنید، مجوز برای محل احداث کارخانه است؛ چرا که به‌ دلیل آلاینده بودن این صنعت، شما باید مکانی را انتخاب کنید که نزدیک به روستا یا مدرسه نباشد. همچنین برای کارگران خود باید از وزارت درمان و آموزش پزشکی، مجوزهای لازم را بگیرید.

توصیه ما: استفاده از یک وکیل یا مشاور امور ثبت شرکت‌ها برای راه‌اندازی و استارت اولیه کارخانه  است.

 

3- خرید ماشین‌آلات و تجهیزات تولید نایلون

 یکی از بیشترین هزینه‌ها برای راه‌اندازی یک کارخانه تولید نایلون، خرید ماشین‌آلات است؛ در واقع یکی از چالش‌های تولید نایلون، خرید دستگاه باکیفیت است. امروزه در بازار، ماشین‌آلات چینی بسیار زیادی وجود دارد و بسیاری از مشاوران، به افراد تازه‌وارد این صنعت توصیه می‌کنند از دستگاه‌های تولید نایلون خارجی استفاده کنند. اما این کار دارای ریسک بسیار زیادی است که ما به آن اشاره می‌کنیم.

 • تفاوت نداشتن ماشین‌های ایرانی و چینی: خوشبختانه دستگاه تولید نایلون، تکنولوژی چندان پیچیده‌ای ندارد و می‌توان در ایران نیز آن را تولید کرد.
 • هزینه بالای واردات: شما برای واردکردن دستگاه چینی دو راه‌حل دارید؛ یا به طور مستقیم، ماشین را از چین وارد کنید که باید هزینه و وقت بالایی پرداخت کنید؛ یا از واسطه‌ها خرید کنید که باید سود آنها را نیز بپردازید. در هر دو شکل شما باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنید. حال‌آنکه دستگاه تولید نایلون ایرانی نیز همان کیفیت را دارد.
 • توقف زیاد در زمان تعمیر: یکی از عیوب ماشین‌آلات وارداتی، نبود قطعه یدکی در زمان خرابی دستگاه است. دیگر همه ما با تحریم و شرایط آن آشنا هستیم و می‌دانیم که قطعات یدکی خارجی در ایران به‌سختی پیدا می‌شود. حال فکر کنید یکی از قطعات اصلی مانند برد، یا غلتک‌های ماشین خراب شود و یدکی آن نیز در بازار پیدا نشود؛ ضرر توقف کار چه مبلغی خواهد شد؟
توصیه ما: خرید دستگاه تولید نایلکس و نایلون از سازندگان ایرانی این ماشین‌ها است. البته نه هر سازنده‌ای؛ بلکه سازندگانی که امکان سرویس‌دهی بعد از ساخت و تأمین قطعات را دارند؛ مانند شرکت اندیکا که سازنده ماشین‌های نایلون است. این شرکت، ماشین‌های  زیر را تولید می‌کند.

 

دستگاه‌های نایلون و نایلکس

دستگاه‌های بازیافت نایلون آسیاب، کندر و گرانول‌ساز خردکردن مواد بازیافتی، تبدیل به گرانول
دستگاه تولید نایلون دستگاه نایلون دورنگ، دستگاه تولید نایلون عرض 70، 80، 120 تولید رول نایلون در عرض‌های مختلف
دستگاه دوخت و برش دستگاه کشنده دوتایی، دستگاه دوخت و برش عرض 70، 120 و 150 تولید پاکت پلاستیکی فروشگاهی، رول سفره
دستگاه چاپ نایلون دستگاه چاپ دورنگ عرض 130، دستگاه چاپ فلکسو چاپ روی کیسه‌های تبلیغاتی
تعمیر و بازسازی ماشین‌آلات تعمیر انواع سیلندر و ماردون، گیربکس و قالب، تعمیر و اصلاح قالب‌های abc

 

 همان‌طور که مشاهده می‌کنید؛ شرکت اندیکا می‌تواند ساخت تولید ماشین‌های خط تولید نایلون را انجام می‌دهد. این شرکت علاوه بر آنکه سازنده ماشین‌های تولید نایلون نیز است، با کمک شرکت پی ال سرویس، کار تعمیر و سرویس این دستگاه‌ها را انجام می‌دهد. شما با سفارش به اندیکا، مشکلات تولید نایلون خود را به کمتر از یک‌سوم تقلیل خواهید داد.

اندیکا در ساخت و تولید ماشین آلات نایلون

4- تأمین مواد اولیه برای تولید

یکی دیگر از مشکلات تولید نایلون در ایران تأمین مواد اولیه است. متأسفانه بسیاری از افراد عادی، نایلون را با پاکت پلاستیکی یکی دانسته و فکر می‌کنند با هر موادی که پلاستیک تولید می‌شود، می‌توانند نایلون یا نایلکس را تولید کنند؛ اما نایلون و نایلکس از دو نوع مواد ساخته می‌شود که در جدول زیر توضیح داده می‌شود.

مواد اولیه تولید نایلون
مواد پتروشیمی مواد بازیافتی
گرانول درجه ا گرانول درجه 2 گرانول درجه 3
پلی‌اتیلن سبک پلی‌اتیلن سنگین پت، نایلون، گونی و.. سبد میوه، کفش پلاستیکی و..

 

همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید برای تولید نایلون، هم می‌توان از مواد پتروشیمی و هم از مواد بازیافتی استفاده کرد.

مواد پتروشیمی که جزء مواد دسته اولی هستند، در همه‌جا یافت نمی‌شوند و شما تنها می‌توانید از نمایندگی‌های معتبر بورس کالا خریداری کنید.  متأسفانه فروشندگانی در بازار حضور دارند که به‌عنوان واسطه عمل کرده و قیمت مواد اولیه  را گران‌تر به فروش می‌رسانند.

مواد بازیافتی نیز جزء موادی است که به دو شکل می‌توان آن را وارد خط تولید کرد:

 روش اول تولید گرانول از مواد بازیافتی در خط تولید نایلون است؛ شما برای این کار باید مجموعه‌ای از ماشین‌ها را خریداری کنید تا گرانول درجه 2 یا 3 تولید کنید. طبیعی است که این روش در ابتدا هزینه زیادی برای شما دارد؛ اما کمی بعد حتی تولیدات مواد بازیافتی را می‌توانید به تنهایی بفروشید.

روش دوم نیز خرید گرانول  بازیافتی از افرادی است که دستگاه تولید بازیافت نایلون را دارند. این کار هرچند هزینه کمتری برای شما دارد؛ اما همیشه شما را به دیگران وابسته می‌کند؛ ضمن اینکه شما نمی‌توانید دخالتی در کیفیت گرانول بازیافتی داشته باشید. توجه داشته باشید که مواد اولیه برای تولید نایلون باید دو خاصیت داشته باشد:

 • مواد اولیه، ارزان و در دسترس باشد
 • ماده اولیه دارای کیفیت باشد تا محصول یکدست و طبق سفارش مشتری تولید شود.

برای همین لازم است شما غیر از آنکه دغدغه تأمین مواد اولیه را داشته باشید، دغدغه قیمت و کیفیت آن را نیز مدنظر قرار دهید.

توصیه ما به شما: برای تأمین مواد پتروشیمی دست‌اولی از شرکت‌هایی مانند معیار خرید کنید و برای تهیه گرانول بازیافتی بهتر است یک خط تولید مواد بازیافتی نایلون را در کارخانه خود نصب کنید.

معیار و افزونه های پلیمری

5- رقبای زیاد، قیمت رقابتی

شما حتی اگر مشکلات تولید نایلون داخل خط تولید را هم حل کنید؛ چالش بزرگ دیگری به نام رقبای فعال دارید. رقبایی که شاید بزرگ‌تر و باسابقه‌تر از شما هستند یا از روش‌های رقابتی ناجوانمردانه استفاده می‌کنند تا شما را از میدان حذف کنند.

شما باید فرمولی داشته باشید تا قیمت تمام‌شده محصولاتتان را کاهش دهد؛ شاید نیاز باشد از دستگاه‌های ارزان استفاده کنید یا با ترکیب گرانول بازیافتی و گرانول دست‌اول، به ترکیبی دست پیدا کنید که قیمت تمام شده شما را کاهش دهد.

 بهتر است قبل از حضور در بازار نایلون و محصولات نایلونی به خودتان این آگاهی را بدهید که قرار است در کنار کوسه‌ها شنا کنید و شما نباید در این اقیانوس بلعیده شوید.

توصیه ما به شما: تیم بازاریابی خود را فعال کنید. با تبلیغات نام برندتان را به دیگران آشنا سازید. قیمت‌گذاری صحیح انجام دهید. نیاز مشتریان را بشناسید و آنها را برطرف کنید. با کسب‌وکارهای محیط اطراف آشنا شوید و سعی کنید نیازهای جدیدی برای بازار خلق کنید.

 

6- آلایندگی محیطی:  

یکی دیگر از مشکلات تولید نایلون؛ آلایندگی محیطی است که شما را با اداره محیط‌زیست و منابع طبیعی درگیر می‌کند. هرچند محیط تولید نایلون، فضایی تمیز و بدون مشکل است؛ اما بازیافت مواد ضایعاتی و پودر کردن آنها باعث تولید گرد پلاستیک می‌شود که می‌تواند شما را دچار چالش کند.

توصیه ما به شما: رعایت استانداردهای محیط زیستی و استفاده از دستورالعمل‌های این سازمان است. بهتر است قبل از راه‌اندازی خط تولید نایلون با یک بازرس محیط‌زیست یا مشاور باتجربۀ آشنا به زیر و بم‌های تولید نایلون مشورت کنید.

 

7- هزینه‌های جانبی تولید نایلون

تجهیزات و دستگاه‌های تولید نایلون همگی با نیروی برق استارت می‌خورند؛ برای همین شما هزینه زیادی برای تأمین انرژی کارخانه باید بپردازید؛ به‌غیراز هزینه انرژی، هزینه حمل‌ونقل و هزینه نیرو؛ از دیگر هزینه‌هایی است که برای شما چالش ایجاد می‌کند. 

توصیه ما به شما
استفاده از ماشین‌هایی که موتور اینورتر دارند. بسیاری از ماشین‌های تولید نایلون ساخت اندیکا دارای موتور اینورتر هستند.
توقف خط برای تعمیرات و نگهداری در زمان پیک مصرف برق
استفاده از ماشین‌های تمام‌اتوماتیک
استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف صنعتی برای کاهش 30% هزینه برق

 

 

 

 

 

 

 

چاپ نایلون

اگر می‌خواهید شرکت شما به سودآوری کامل برسد، باید پروسه چاپ نایلون را نیز در کارخانه خود بگنجانید. شما با خرید یک دستگاه چاپ فلکسو می‌توانید به درآمد مناسبی دست پیدا کنید. اما این کار دارای مشکلات عدیده‌ای نیز هست که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از رنگ مخصوص چاپ نایلون باکیفیت
 • نیاز به نیروی کار بیشتر برای هدایت دستگاه و بسته‌بندی محصولات چاپی
 • نیاز به تیم بازاریابی قوی برای جذب مشتری
 • رقابت شدید در بازار به دلیل کارگاه‌های متعدد در سطح کشور
 • توقف در سفارش و کاهش راندمان تولید.

مشکلات بالا در صورتی در حداقل خود خواهد بود که شما از دستگاه‌های مجهز و باکیفیت استفاده کنید؛ درصورتی‌که اگر از ماشین استاندارد استفاده نکنید، مشکلات تعمیر و خرابی دستگاه نیز به موارد فوق اضافه می‌شود.

توصیه ما به شما: خرید ماشین چاپ اتوماتیک -نظیر دستگاه چاپ 6 رنگی که در تصویر زیر آمده است- از شرکت اندیکا  و استفاده از تیم بازاریابی قوی برای جذب مشتری

دستگاه چاپ نایلون اندیکا8- تنوع محصولات نایلونی تهدید یا فرصت؟

اگر بگوییم از جمله مشکلات تولید نایلون، تنوع محصول است حرف خنده‌داری نزده‌ایم. زمانی که شما یک کارخانه نایلون افتتاح می‌کنید، امکان تولید انواع محصولات را خواهید داشت. از رول نایلون در عرض‌های مختلف تا رول سفره یکبار مصرف و بسیاری دیگر از محصولات که در این دسته قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با یک انتخاب آگاهانه، یک بازار هدف بسیار خوب و معقول را برای خود انتخاب کنید و به سودآوری دست پیدا کنید؛ اما تولید اشتباه کاری به‌غیراز هدردادن منابع مالی شما نخواهد داشت. شما باید با مطالعه و رصد بازار همواره بتوانید بهترین محصول را به بازار عرضه کنید.

سؤالات متداول

 • شرکت پلاست لاله کاشان چند زیرمجموعه داشته و چه کمکی می‌تواند به یک شرکت نوپا کند؟

شرکت اندیکا: ساخت دستگاه‌های نایلون و نایلکس

شرکت ممکن: تولید، چاپ، دوخت و برش انواع نایلون و نایلکس

شرکت معیار: تأمین مواد اولیه و افزودنی‌های پلیمری

علاوه بر شرکت‌های فوق، واحد پی‌ال سرویس (plservice)، عملیات تعمیر و اورهال ماشین‌های نایلون و نایلکس را انجام می‌دهد و همچنین گروه مدیریتی شرکت به‌عنوان مشاور در تمام مراحل راه‌اندازی خط تولید نایلون کنار شما می‌ماند و به شما مشاوره‌های لازم را می‌دهد.

 • درآمد تولید نایلون چه میزان است؟

ما نمی‌توانیم عدد دقیقی برای شما ذکر کنیم؛ اما اگر شما با رعایت تمام نکات گفته شده، خط تولید نایلون خود را راه بیندازید، بعد از یک تا دو سال می‌توانید علاوه بر برگشت سرمایه اولیه، سود 30 درصدی و در سال‌های بعد با رشد شرکت، سود بالاتری کسب کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم مشکلات تولید نایلون را شفاف و دور از اغراق یا ساده‌انگاری بیان کنیم. آنچه مهم است هر کسب‌وکاری در سال‌های اول با چالش‌های بسیار مهمی روبرو است و این وظیفه یک کارآفرین است که با صبوری، خلاقیت و حل مسئله، مشکلات را یک‌به‌یک حل کرده و به جلو قدم بردارد و در این مسیر از منتورها و مشاوران باتجربه استفاده کند.

اشتراک گذاری:

تلگرام
واتس‌اپ
ایمیل

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی‌ها